Porovnání CCTV technologií

08. 03. 2017

Srovnání technologií kamerových systémů je při plánování kamerové ostrahy prvním doporučeným krokem. V nabídce jsou dnes čtyři hlavní technologie, které se liší především rozlišením obrazu a pořizovací cenou. PATRONUM nabízí všechny aktuálně dostupné technologie.

Porovnání rozlišení kamerových systémů

Základní srovnání technologií kamerových systémů:

Analogové systémy (AHD, TVI, CVI) IP systémy
Jedná se o aktuálně nejnovější technologii kamerových systémů na světě. Je unikátní analogovou technologii pro přenos obrazu po koaxiálním kabelu (do 500m), nebo po UTP kabelu s pomocí twistových převodníků (stejně jako starý analog). Jedná se o přímého nástupce analogových systémů, pouze s rozdílem ve vysokém rozlišení od 1.0Mpx (HD - 1280x720px) až po novinkové 5.0Mpx (2592x1944px). Relativně mladá technologie, využívající počítačovou (digitální) síť pro přenos obrazu. Vyznačuje se především velikým rozlišením obrazu, které se běžně pohybuje od 1.0Mpx (HD - 1280x720px) až po 8.0Mpx (4K - 3840x2160px). Nevýhodou této technologie je poměrně vyšší pořizovací cena.
Výhody:
 • rozlišení do 5.0Mpx
 • nižší pořizovací náklady
 • plynulý obraz bez zpoždění
 • jednoduchá infrastruktura a montáž svépomocí
 • zapojení a vedení jako běžný Analog
 • pasivní přenos signálu na 500m
 • více technologií přenosu signálu
 • Analog možno nahradit bez změny vedení
 • možnost vzdálené správy (LAN)
Výhody:
 • rozlišení až 8.0Mpx (4K)
 • kamera je autonomní zařízení
 • inteligentní funkce (čtení SPZ)
 • možnost bezdrátových přenosů
 • metalické a optické spoje
 • digitální přenos bez rušení obrazu
 • možnost vzdálené správy všech zařízení
 • PoE napájení (data+napájení jedním kabelem)
 • 360° kamery s pokrytím až 100m2
Nevýhody:
 • omezena vzdálenost přenosu délkou kabelu
 • možnost rušení obrazu indukcí a zemní smyčkou
Nevýhody:
 • vyšší pořizovací náklady
 • potředná znalost IP protokolu
Orientační cena 4 kamerového systému:
7 000 - 15 000 Kč
Orientační cena 4 kamerového systému:
10 000 - 35 000 Kč

Analogové kamerové systémy:

Systémy založené na analogových kamerách se začaly používat již ve 30.letech dvacátého století. Prvopočátky nasazení se datují již do období druhé světové války v továrně na rakety V-2. Tyto systémy byly tedy především užívány v průmyslové výrobě, kde pomáhaly monitorovat nebezpečnou výrobu nebo prostředí zamořené radiací.

Masovější využití v civilním sektoru začalo až v osmdesátých letech. Zde se postupně uplatňovaly v dopravě, bankovnictví a průmyslu, kde byly nepřetržitě sledovány ostrahou. Na přelomu devadesátých let začaly být kamerové systémy vybavovány záznamovými zařízeními, které zprvu nahrávaly na magnetofonové pásky, posléze pak zařízeními digitálními(DVR), které převádí analogový signál na signál digitální. V první fázi byly pro digitální záznam hojně využívány cenově dostupné karty do počítačů, ale postupem času se začal směr záznamu ubírat k samostatným záznamovým zařízením. Tato zařízení jsou výhodná především tím,že plní pouze určený účel, tedy záznam. Jejich spolehlivost je mnohem vyšší a obsluha jednodušší než v případě počítačových karet.

V posledních pěti letech dostála analogová technologie velikého pokroku na poli snímacích čipů, které mají mnohem větší citlivost, rozlišení a řadu dodatečných funkcí, které pomáhají s vylepšením obrazu.

AHD (TVI, CVI) systémy

Nyní se na trh a do podvědomí dostává nová technologie kamerových systému zvaná AHD (Analog High Definition). Snaha vývojových firem navázat na uspěch analogových systémů po několik dekád a požadavků zákazníků na větší rozlišení obrazu dala vzniknout této technové technologii. Jeji hlavní výhodou je plná kompatibilita se stávajícími analogovými systémy (záznamová zařízení jsou zpětně kompatibilní a umí klasické analogové kamery), takže můžete váš současný analogový systém rozšířit o kamery s HD a FULL HD rozlišeném bez nutnosti jakékoli změny v kabeláži nebo konektorech. Jednoduchým způsobem přidáte, nebo vyměníte stávající analogovou kameru a záznamové zařízení za zařízení podporující AHD. Pokud tedy vlastníte analogový systém zasluhující modernizaci je AHD systém ideální volbou. Změnou v kvalitě obrazu mezi klasickým analogem a AHD budete přímo uchváceni. Jak instalovat analogový kamerový systém>>

Analogové kamerové systémy

IP kamerové systémy:

Plně digitální kamerové systémy se začínají ve větší míře objevovat koncem 20 století. Vznik této technologie byl zapříčiněn požadavkem zákazníků na větší kvalitu obrazu, kterého nebyla současná technologie analogových kamer schopna dosáhnout. Systémy pracují na plně digitální bázi, takže čip snímá přímo digitální obraz a díky tomu může mít několikanásobně větší rozlišení.

IP (internet protokol) systémy vyžadují ke svému chodu vybudování dostatečně kapacitní síťové (LAN) infrastruktury a výkonné servery, které dokáží veliké množství dat zpracovávat v reálném čase. Toto kritérium také podmiňovalo další vývoj této technologie v posledních letech, kdy procesory a ostatní HW doznaly velikých výkonnostních pokroků při snížení energetické náročnosti a fyzické velikosti. Tato technologie se používá především v oblastech, kde je kladen nárok na vysoké rozlišení (doprava, rozpoznávání SPZ, letiště, obchodní centra, atp.).

V současnosti se použití rozšiřuje díky klesajícím pořizovacím nákladům i do civilního a obchodního sektoru. Jak instalovat IP kamerový systém>>

IP kamerové systémy

100%
Miroslav Š. Slovenko
07.05.2018

dodací lhůta

přehlednost obchodu

kvalita komunikace

úplňe spokojný
žádné
Ochota technika,po telefone,bez problémov.Problém vyriešený. Spokojný.
100%
Mirek
11.03.2018

dodací lhůta

přehlednost obchodu

kvalita komunikace

Perfektní servis, komunikace a doručovací doba. Dobré ceny!
žádné