Powered by Smartsupp

Zboží skladem objednané v pracovní den do 12 hodin bude expedováno ještě ten samý den!

Jak vybrat bezpečnostní kameru

Při výběru bezpečnostní kamery bychom se měli řídit podle několika důležitých kritérií. Jako první si musíme dobře naplánovat účel a umístění kamery. V naší nabídce nejdete širokou škálu bezpečnostních kamer české značky PATRONUM všech technologií a rozmanitých vlastností. Níže popisujeme základní parametry, které je potřeba znát, abyste bezpečnostní kameru správně vybrali.

Technologie AHD, nebo IP?

Kamerové systémy mají dvě základní technologie - analogové a IP. Z pohledu rozlišení a základních vlastností se sobě tyto dvě technologie vyrovnají. Zásadním rozdílem je způsob přenosu obrazového signálu.

U analogových technologií (AHD, TVI, CVI) je obraz přenášen analogovou cestou po koaxiálních kabelech (multikabel). U IP technologie je přenos plně digitální a probíhá prostřednictvím počítačové sítě LAN.

Výhodou analogové technologie je zejména příznivá pořizovací cena, a to při stejném rozlišení, jako nabízí IP. Hodí se pro menší typy instalací (rodinné domy, malé prodejny atp.) a je také skvělou náhradou za staré analogové kamerové systémy s nízkým rozlišením, dokáže totiž využít původní rozvody. IP kamerové systémy doporučujeme spíše pro rozsáhlejší instalace, kde je složitá infrastruktura rozvodů, případně lze také využít současné datové rozvody v budově (továrny, haly, velké prodejny a sklady atp).

IR dosvit (pro noční vidění)

Pokud kameru vybíráme podle infračerveného dosvitu, hlavním kritériem bude vzdálenost dosvitu v metrech. Tuto hodnotu najdete v parametrech každé bezpečnostní kamery. Pokud je například uvedený dosvit 20 m, kamera má takový počet LED reflektorů nebo takový výkon, že dokáže i za naprosté tmy snímat až do vzdálenosti 20 m. Důležité je ale vědět, že každé prostředí odráží světlo jinak. Bílá zeď bude viditelná na větší vzdálenost než tmavá plocha nebo porost. Z toho důvodu je důležité při výběru počítat s nutnou rezervou. V praxi to znamená, že pokud chcete kamerou vidět spolehlivě na 30 m, měli byste vybrat model s IR dosvitem alespoň 40 m, nejlépe ale 50 m. IR (infračervené) světlo není viditelné pro lidské oko.

Krytí IP

Stupeň krytí IP (Ingress Protection) udává odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizího tělesa a vniknutí kapalin – vodotěsnost. Tato hodnota tedy udává, zda je možné kameru instalovat ve venkovním prostředí a vystavit ji všem povětrnostním vlivům v rámci celoročního počasí. Obecně lze říci, že větší hodnota IP znamená, že je zařízení více odolné.

Rozlišení

Rozlišení bezpečnostních kamer udáváme v pixelech, respektive megapixelech (Mpx). Čím je tato hodnota vyšší, tím má obraz vyšší kvalitu. Kvalita obrazu je zásadním parametrem bezpečnostní kamery, rozhodně ho proto nepodceňujte.  V současnosti máme v nabídce bezpečnostní kamery s rozlišením od 2.0Mpx (známé také jako 1080p, FULL HD s rozlišením 1920x1080px) až po 8.0Mpx kamery (známé také jako 4K, ULTRA HD s rozlišením 3840x2160px).

Tvary (typy) bezpečnostních kamer

Hlavním kritériem pro správný výběr typu kamer jsou operační vlastnosti a design. V naší nabídce najdete zástupce všech hlavních kategorií bezpečnostních kamer.

Typ kamery BULLET (váleček) DOME (polokoule) PTZ DOME
Popis Typ kamery používaný zejména pro venkovní aplikace. Všechny kamery mají krytí IP66 a více, a tak mohou být vystaveny běžným povětrnostním vlivům po celý rok. Kamera tvaru polokoule s antivandal šasi určená pro vnitřní a venkovní aplikace. Všechny kamery mají krytí IP66 a více, a tak mohou být vystaveny běžným povětrnostním vlivům po celý rok. Otočné kamery s motorickým zoomem. Ovládat jej můžete pomocí vlastního menu, DVR, nebo ovládacího pultu.
Kdy zvolit Používáme převážně pro venkovní instalace. Díky stříšce je kamera dokonale chráněna proti slunečnímu záření a dalším povětrnostním vlivům. Montáž je možná na plochy s jakýmkoliv sklonem. Volíme v případě, kdy je umístění kamery nebezpečně nízko a hrozí snadné poškození. Díky antivandal šasi z hliníkové slitiny a pevné základně je nechtěná manipulace s kamerou velice složitá. Tento typ kamery je poměrně nákladný, takže musí být skutečný důvod pro jeho využití. Doporučujeme používat tam, kde ostraha využije pohyblivost kamery a bude s ní operovat.
Kam lze kameru namontovat interiér a exteriér
stěny, stropy, podbití, sloupy (vyžaduje speciální držák)
interiér a exteriér
stěny, stropy, podbití, sloupy (vyžaduje speciální držák)
interiér a exteriér
stěny, stropy, podbití, sloupy (vyžaduje speciální držák)
Příklad DOME bezpečnostní kamera

Výběr objektivu

U většiny našich kamer uvádíme vždy na konci názvu dvě hodnoty např. 2.8 mm / 95°. Tyto dvě hodnoty spolu přímo souvisí a udávají:

  • 2.8 mm - hodnotu ohniskové vzdálenosti, která určuje zorný úhel snímané scény.
  • 95° - zorný úhel, který kamera snímá. Pro snímání rozsáhlejších ploch tedy vyberete kameru s větším úhlem záběru a pro snímání například branky na 30 m zvolíte kameru s menším úhlem.

Objektivy dělíme také dle jejich typu:

  • FIXNÍ – objektiv s pevným ohniskem (úhlem záběru). Nelze ZOOMovat (přibližovat záběr).
  • MOTOROVÝ – u kamer vybavených tímto objektivem můžete měnit úhel záběru (ZOOM) i na dálku.

Doporučené produkty8