Jak vybrat videorekordér

HYBRIDrec

Záznamová zařízení (rekordéry) slouží primárně pro ukládání záznamu z bezpečnostních kamer na pevný disk integrovatelný do šasi rekordéru. Kromě této hlavní funkce však dnes nabízejí spoustu dalších  on-line dohled a správu po internetu, SAMRT inteligentní funkce (detekce pohybu, rozpoznávání obličejů atd), zálohování na cloudová úložiště a FTP, upozornění e-mailem a push notifikací apod.

Typy rekordérů

  • XVR rekordéry – hybridní rekordér vhodný pro technologie AHD i IP. Lze konfigurovat výhradně pro AHD nebo IP, či hybrid mód.
  • NVR rekordéry  rekordéry výhradně pro IP kamery. Lze umísit kdekoliv ve stejné LAN síti, jako jsou kamery. Napájení kamer je řešeno separátně.
  • POE NVR  rekordéry pro IP kamery s integrovaným POE switchem pro snadné připojení IP kamer vč. napájení. Některé rekordéry podporují vice kamer, než mají POE konektorů.

AHD a IP kanály

Hodnota udává maximální počet kamer dané technologie, které lze k zařízení připojit.

POE porty rekordéru

Parametr udává počet POE portů, kterými je POE NVR rekordér vybaven. K těmto portům je možné připojit IP kameru přímo, přičemž je současně zajištěn přenos obrazu a její napájení.

Rozlišení záznamu a počet snímků

Rozlišení záznamu je u DVR udáváno v pixelech (Mpx). Například 2.0Mpx znamená, že rekordér je schopen zaznamenat každý kanál v rozlišení 1920x1080 pixelů. Někdy je tato hodnota udávána také jako HD - 1280x720px nebo FULL HD - 1920x1080px atd.

Důležitým parametrem je také to, kolik snímků rekordér uloží za sekundu (FPS). Většina dokáže zaznamenat 25 snímků za vteřinu, zajistí tedy plynulý obraz. Zařízení, které umí zaznamenat plné rozlišení při 25 snímcích na kanál, se říká „Real-Time“. Tyto rekordéry vyžadují výkonnější procesory, tak bývají nákladnější. Proto nabízejí funkci, která umožňuje volné rozvržení kapacity. Pak můžeme například na 1. a 3. kanál nastavit 25 snímků za sekundu, protože zde potřebujeme plynulý záznam, a na 2. a 4. kanál nastavit 7 snímku za sekundu.

Možnost sledování a ovládaní rekodéru přes internet

Tuto možnost už dnes nabízejí i levnější modely. Výhodou je především to, že se do systému pomocí internetu dostanete odkudkoli na světě. Stačí se připojit po lokální LAN síti nebo konfigurovat vaší síť a zřídit tzv. veřejnou IP adresu, nebo cloudovou službu. Modely vybaveny P2P funkcí dokonce ani nepotřebují pro vzdálený dohled veřejnou IP adresu.

Po připojení online zařízení umožňují nejen sledování živého přenosu, ale i záznamu a konfiguraci všech funkcí. Toto vše je možné i pomocí chytrých mobilních telefonů. U rekordéru v parametrech hledejte, zda podporují operační systémy Apple, Android, Windows atd.

Délka záznamu

Délka záznamu není přímo závislá na typu zařízení, ale na kapacitě paměťového média. U záznamových zařízení se používají 3,5“ pevné disky se SATA rozhraním. Velikost zvoleného disku pak přímo určuje počet dní záznamu, které lze uchovávat. Všechny rekordéry už dnes mají funkcí „overwrite“, a tak pokud dojte k zaplnění disku, systém to automaticky vyhodnotí a začne přepisovat nejstarší záznamy těmi nejnovějšími. Díky tomu se o zařízení nemusíte nijak starat a funguje zcela samostatně. Na disku je vždy zaznamenám počet dnů, který odpovídá aktuálnímu nastavení záznamu.