Plánujete systém pro kamerovou ostrahu? Jako první krok byste měli vybrat technologii kamerových systémů. V nabídce dnes najdete čtyři hlavní technologie, které se liší především rozlišením obrazu a pořizovací cenou. Značka PATRONUM nabízí všechny z nich.
Základní srovnání technologií kamerových systémů:
Analogové kamerové systémy (AHD, TVI, CVI) | IP kamerové systémy |
![]() |
![]() |
Jedná se o nejnovější technologii kamerových systémů na světě. Je unikátní analogovou technologií pro přenos obrazu po koaxiálním kabelu (do 500m) nebo po UTP kabelu s pomocí UTP převodníků (stejně jako starý analog). Jedná se o přímého nástupce analogových systémů, pouze s rozdílem ve vysokém rozlišení od 1.0Mpx (HD - 1280x720px) až po novinkové 8.0Mpx (3840x2160px). | Relativně mladá technologie využívající počítačovou (digitální) LAN síť pro přenos obrazu. Vyznačuje se především velkým rozlišením obrazu, které se běžně pohybuje od 1.0Mpx (HD - 1280x720px) až po 8.0Mpx (4K - 3840x2160px). Nevýhodou této technologie je poměrně vyšší pořizovací cena. |
Výhody:
|
Výhody:
|
Nevýhody:
|
Nevýhody:
|
Orientační cena 4 kamerového systému: 7 000–15 000 Kč |
Orientační cena 4 kamerového systému: 13 000–25 000 Kč |
Shrnutí: |
Shrnutí: IP kamerové systémy doporučujeme tam, kde je potenciál rozšiřování počtu kamer – monitoring rozsáhlejších komplexů více budov, jako jsou výrobny, haly, sklady, logistické areály, atp. To ovšem neznamená, že použití IP kamerových systémů je nevhodné například pro rodinný dům, kde je požadavek na monitoring domu s oddělenými garážemi, zahradním domkem atp. Zde je například IP více na místě než AHD. |
Analogové kamerové systémy (AHD)
Prvopočátky nasazení analogových systémů se datují do období druhé světové války, a to v továrně na rakety V-2, kde monitorovaly nebezpečné výrobní procesy. Masovější využití analogových kamerových systémů v civilním sektoru začalo až v osmdesátých letech. Postupně se uplatňovaly v dopravě, bankovnictví a průmyslu. Na přelomu devadesátých let začaly být kamerové systémy vybavovány záznamovými zařízeními, které nejdříve nahrávaly na magnetofonové pásky, později pak zařízeními digitálními (DVR), které převádí analogový signál na signál digitální. V první fázi byly pro digitální záznam využívány především cenově dostupné karty do počítačů, postupem času se ale směr záznamu začal ubírat k samostatným záznamovým zařízením. Výhodou těchto zařízení je především to, že plní pouze jeden určený účel – záznam. Jejich spolehlivost je tak mnohem vyšší a obsluha jednodušší než v případě počítačových karet.
V posledních pěti letech dosáhla analogová technologie velikého pokroku na poli snímacích čipů. Mají mnohem větší citlivost, rozlišení a řadu dodatečných funkcí, které pomáhají vylepšit obraz.
V současnosti se na trh a do širšího povědomí dostává nová technologie kamerových systému zvaná AHD (Analog High Definition). Vývojové firmy se tak snaží navázat na úspěch analogových systémů po několik dekád a vyhovět požadavkům zákazníků na větší rozlišení obrazu. Hlavní výhodou této technologie je plná kompatibilita se stávajícími analogovými systémy (záznamová zařízení jsou zpětně kompatibilní a zvládají klasické analogové kamery), takže váš současný analogový systém můžete rozšířit o kamery až s 4K rozlišením, a to bez nutnosti jakékoli změny v kabeláži nebo konektorech. Jednoduchým způsobem přidáte nebo vyměníte stávající analogovou kameru a záznamové zařízení za zařízení podporující technologii AHD. Pokud tedy vlastníte analogový systém, který by si zasloužil modernizaci, je AHD systém ideální volbou. Změnou v kvalitě obrazu po přechodu z klasického analogu na AHD budete doslova uchváceni.
IP kamerové systémy
Plně digitální kamerové systémy se ve větší míře začaly objevovat koncem 20. století. Vznik této technologie byl odpovědí na poptávku zákazníků po větší kvalitě obrazu, které nebyla současná technologie analogových kamer schopna dosáhnout. Systémy pracují plně digitálně, čip tedy snímá přímo digitální obraz a díky tomu může dosáhnout několikanásobně většího rozlišení.
IP (internet protokol) systémy ke svému chodu potřebují dostatečně kapacitní síťovou (LAN) infrastrukturu a výkonné servery, které dokáží zpracovávat velké množství dat v reálném čase. Toto kritérium také určovalo další technologický vývoj, kdy procesory a ostatní HW dosáhly velkých výkonnostních pokroků, a to snížení jejich energetické náročnosti a fyzické velikosti. Tato technologie se používá především v oblastech, kde je kladen nárok na vysoké rozlišení (doprava, letiště, rozpoznávání SPZ, obchodní centra, apod.).